Przemiany ustrojowe, które dokonały się w Polsce po 1989 r., zapoczątkowały powstawanie społeczeństwa obywatelskiego, tzn. takiego, w którym sami obywatele podejmują aktywność na rzecz własnych wspólnot lokalnych lub samorządowych. Jednym z przejawów tej aktywności jest uczestnictwo w konsultacjach społecznych, dotyczących m.in. zmian w przestrzeni miejskiej, opracowywania miejscowych planów zagospodarowania terenu czy procesów wspierających integrację społeczną.

Planowanie ogólnodostępnych obszarów powinno uwzględniać przede wszystkim potrzeby ludzi, którzy z tych terenów korzystają. Zastosowanie w tym celu metod konsultacyjnych, umożliwia pozyskanie opinii, propozycji i sugestii od osób, których skutki planowanych zmian dotkną bezpośrednio. Należy podkreślić, że przez pojęcie ?konsultacje społeczne? rozumiana jest wymiana informacji, dyskusje bądź dzielenie się wiedzą. Nie są one zaś formą powiadamiania mieszkańców o zamiarze wprowadzenia zmian w ich otoczeniu, ale przede wszystkim zaproszeniem ich do wzięcia współodpowiedzialności za otaczającą przestrzeń. Decydując się na konsultacje społeczne z mieszkańcami należy być zatem przygotowanym na wprowadzanie zmian we wcześniejszych koncepcjach bądź na porzucenie rozwiązań, które nie zyskają akceptacji.

Otrzymać feedback

Przygotowanie konsultacji społecznych poprzedzają często diagnoza społeczna, analizy historyczne, społeczne, funkcjonalno-przestrz...