Sportowe zmagania olimpijczyków zachwycają wielu. Możliwość podziwiania efektów wieloletnich treningów staje się inspiracją do poprawy sprawności fizycznej. Dlaczego więc nie wykorzystać tego potencjału, upowszechniając wśród dzieci i młodzieży szereg pozytywnych zachowań?

Organizatorzy igrzysk od wielu dekad prześcigają się w pomysłach na ukształtowanie terenów sportowych, wiosek olimpijskich i towarzyszących im przestrzeni wypoczynkowych. Park olimpijski kojarzy się z wykreowanym wielkim kosztem obszarem, który przez kilka tygodni w czasie olimpiady jest intensywnie wykorzystywany i nie ma gwarancji, czy tego rodzaju inwestycja przetrwa dłużej. Istnieje jednak wiele przykładów kompleksów, które w kolejnych latach zyskały nowe funkcje i zostały przekształcone w atrakcyjne przestrzenie publiczne, jak choćby park Olimpijski położony na wzgórzu Montjuic w Barcelonie. Inne stają się wielkoprzestrzennymi terenami zieleni, wspierającymi przyrodnicze funkcje miast, tak jak w Monachium po 1972 r. czy w Londynie po 2012 r. Ta szczytna idea może być także inspiracją dla działań w mniejszej skali ? w małym parku miejskim, a nawet na placu zabaw, którego tematyka będzie związana właśnie z olimpiadą.

Interesującym pod tym względem obiektem jest nieduży miejski park Olimpijski, który powstał w Budapeszcie w 1979 r. ? Międzynarodowym Roku Dziecka, proklamowanym kilka lat wcześniej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Pomysł zakładał zwrócenie uwagi na p...