W przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych w Polsce trzecią pod względem wartości pozycją kosztów, po wynagrodzeniach z pochodnymi i po amortyzacji, zajmują podatki i opłaty. Według danych Izby Gospodarczej ?Wodociągi Polskie?, w 2014 r. stanowiły one w ankietowanych 151 przedsiębiorstwach średnio 14,5% kosztów ogółem.

Podkreślić też należy, że głównym składnikiem wartości podatków i opłat w firmach jest podatek od nieruchomości. Stanowi on około 80% wartości tej pozycji kosztów. Wartość podatku od nieruchomości kształtowana jest w firmach wodociągowo-kanalizacyjnych w głównej mierze wartością podatku od budowli. Im nowszy majątek, a tym samym bardziej wartościowy, tym wyższa jest danina. Oznacza to, że przez 50 lat użytkowania budynku zapłacimy podatek będący jego równowartością z chwili wybudowania.

W firmach nowoczesnych, dobrze wyposażonych w infrastrukturę sieciową, wartość podatku od nieruchomości osiąga obecnie prawie 20% kosztów działalności. Dynamiczny rozwój branży wod-kan spowodował, że w ostatnich siedmiu latach koszty majątkowe w postaci podatku od nieruchomości wzrosły w wielu firmach nawet o 60%. Dzisiaj są to już znaczące kwoty, które coraz bardziej wpływają na wzrost cen dostaw wody i odbioru ścieków. W 100-tysięcznym mieście z dobrze rozwiniętą, nową siecią wodociągową i kanalizacyjną firma będąca właścicielem majątku płaci 7-8 mln zł tego podatku rocznie. Ponieważ podatek od nieruchomości, jako danina lokalna...