W poprzednim wydaniu dwumiesięcznika „Wodociągi – Kanalizacja” zamieściliśmy pierwszą część artykułu na temat doboru i badania dyfuzorów, w którym znalazła się charakterystyka rodzajów dyfuzorów, główne zasady ich doboru oraz definicje pojęć związanych z tymi zagadnieniami. W tym numerze kontynuujemy rozpoczętą tematykę. Omówione zostaną główne badania przeprowadzane z dyfuzorami w czystej wodzie w kontekście parametrów potrzebnych dla doboru dyfuzorów na etapie projektowania, a także parametry i osiągi ustalane przy napowietrzaniu ścieków.
(red.)


Parametrami ustalanymi w toku badań laboratoryjnych przeprowadzonych na czystej wodzie są: strata ciśnienia hydrodynamicznego na elemencie dyfuzyjnym, ciśnienie uwalniania pęcherzyków powietrza, równomierność działania całej powierzchni elementu dyfuzyjnego, stężenie nasycenia tlenem rozpuszczonym, współczynnik przenikania tlenu, prędkość przenikania tlenu, efektywność natleniania w stanie ustalonym i nieustalonym oraz ekonomia natleniania.

Strata ciśnienia hydrodynamicznego
DWP, bardzo ważna przy ocenie i wyborze dyfuzora, jest to różnica ciśnienia (strata wysokości ciśnienia) na elemencie dyfuzyjnym podczas pracy w cieczy, wyrażona w centymetrach słupa wody, jaką rejestruje się przy konkretnym natężeniu przepływu powietrza. Ogólnie obserwowaną prawidłowością jest to, że im mniejsze są wytwarzane pęcherzyki, tym większa jest wartość DWP. Przy małych p...