Niejednokrotnie koszt budowy kanału ściekowego sięga 80% całości wydatków na system odprowadzania ścieków. Rosnący standard techniczny i wymogi jakości usług zmuszają eksploatatorów do coraz intensywniejszego rozpatrywania problematyki kosztów eksploatacji systemów. Dlatego też pomysły na innowacyjne rozwiązania w tym zakresie są szczególnie mile widziane. Jednym z nich jest właśnie eco-turbo sewer, urządzenie wynalezione i doskonalone przez austriackich inżynierów sanitarnych z Dolnej Austrii.
Dotychczas znane systemy kanalizacyjne nie są bez wad. Tradycyjnie projektowany kanał grawitacyjny na dłuższych odcinkach pociąga za sobą stosunkowo wysokie koszty budowy powodowane głównie rozlicznymi studzienkami. Koszty dodatkowo wzrastają przez osiadanie i nieszczelność studzienek, a kanał ciśnieniowy z pompą, mimo że tańszy w budowie, jest znacznie droższy w eksploatacji, gdy każdy litr napływających do niego ścieków musi być przepompowywany.
ETS jest nowo opracowanym i od czterech lat stosowanym w całej Austrii urządzeniem do pneumatycznego okresowego tłoczenia ścieków. Sposób działania eco-turbo sewer to innowacyjna metoda przepłukiwania kanałów ciśnieniowych sprężonym powietrzem.
W Austrii, szczególnie na terenach wiejskich, gdzie długość przewodów tranzytowych często przekracza 800 m, zastosowanie eco-turbo sewer pozwoliło całkowicie zrezygnować z budowy kanałów grawitacyjnych. Kanały te można zastąpić o wiele tańszym, prowadzonym bez głębokich wykopów ró...