Eksploatacja jest ostatnią, ale najdłuższą fazą życia obiektu. Projektowanie i budowa trwają stosunkowo krótko w porównaniu z okresem eksploatacji. Stąd rozwiązania projektowe, oprócz spełnienia warunków technologicznych, powinny mieć na względzie uwarunkowania eksploatacyjne.
Eksploatacja to zespół celowych działań organizacyjno-technologiczno-ekonomicznych ludzi z obiektem technicznym oraz wzajemne relacje występujące pomiędzy nimi od chwili podjęcia obiektu do wykorzystania zgodnie z przeznaczeniem aż do jego likwidacji¹. Dla prawidłowej obsługi konieczne jest m.in. obserwowa-nie, rejestrowanie i przetwarzanie danych.

Nowe rodzaje sieci kanalizacyjnych, różnorodność materiałów stosowanych do budowy systemów, wreszcie doskonalsze urządzenia i sprzęt do kontroli i obsługi sieci wpływają na zmiany w sposobie i zakresie czynności eksploatacyjnych. Poprawne obsługiwanie sieci wymaga przede wszystkim czyszczenia, przeglądów i drob-nych napraw kanałów. Czyszczenie odbywa się na drodze mechanicznego lub hydraulicznego usuwania osa-dów. Wybór urządzeń i sposobu czyszczenia zależy od rodzaju sieci, materiałów, z jakich została wykonana, i wielkości systemu. W przypadku podjęcia decyzji budowy sieci z rur tworzywowych ze studzienkami kontrol-nymi małogabarytowymi należy stosować sprzęt umożliwiający płukanie sieci z powierzchni terenu. Czyszcze-nie hydrauliczne kanałów w małych systemach, np. wiejskich, może spowodować nadmierne rozcieńczanie niekorzystn...