Ważnym elementem rozwoju cywilizacji jest motoryzacja. Konkurencja między koncernami oraz wymagania nabywców spowodowały, że auta są coraz bardziej „nafaszerowane” nowoczesnymi technologiami. To większy komfort eksploatacji oraz... rosnąca ilość użytych różnorodnych materiałów.
Wzrastająca liczba samochodów to potęgujące się zagrożenie dla środowiska naturalnego. Nie tylko w trakcie eksploatacji pojazdów (spaliny, wycieki olejów itd.). To również zagrożenie ze strony aut, które zakończyły swój żywot techniczny i są wycofywane z ruchu.
Z racji zagrożenia dla środowiska wszystkie wycofane pojazdy powinny być przekazywane do wyspecjalizowanych stacji demontażu lub punktów zbiórki. Stacje demontażu pojazdów należy postrzegać jako element zapewniający skuteczną ochronę środowiska, a nie jako miejsca wytwarzania odpadów niebezpiecznych.
Ustawa o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji ucywilizowała zasady demontażu pojazdów. Już dzisiaj wymaga wielu poprawek. Ponad 600 podmiotów prowadzących demontaż pojazdów w oparciu o wydane zezwolenia napotyka na szereg różnorodnych problemów. Zaczynają się one od wspomnianej ustawy oraz innych aktów prawnych i urzędniczego podejścia do zagadnienia recyklingu samochodów, a kończą na braku wypracowanego sposobu pozyskiwania dużej liczby...