Dobre praktyki konsultacji społecznych
Konsultacje społeczne to przyjemność czy katorga? Działalność ta wydaje się ważna, ale czasami traktowana jest nieco po macoszemu. Zapytaliśmy środowisko branżowe, jak postrzega włączanie mieszkańców w proces kształtowania przestrzeni miejskiej i jak wzorowo ten proces przeprowadzać.
Prawo do czynnego udziału społeczeństwa w życiu publicznym jest jedną z podstawowych wartości państw demokratycznych i warunkiem istnienia społeczeństwa obywatelskiego. Konstytucja RP wskazuje na potrzebę zapewnienia dialogu między partnerami prywatnymi a publicznymi, zaś Europejska Karta Samorządu Terytorialnego stanowi, że społeczności lokalne powinny być stroną konsultacji zawsze, kiedy jest to możliwe w przypadku opracowywania planów oraz podejmowania decyzji w kwestiach bezpośrednio ich dotyczących.
Tak ujęte ogólne zasady są sprecyzowane przez ustawy krajowe, niemniej polskie ustawodawstwo niejednolicie reguluje przedmiot i tryb prowadzenia konsultacji społecznych. Przykładowo w określonych sytuacjach ustawy wprost nakazują administracji przeprowadzenie konsultacji i zapewnienie udziału w nich społeczeństwa, co dotyczy m.in. prac nad przygotowaniem studium i miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Natomiast w kwestiach nieuregulowanych ustawowo, lecz ważnych dla jednostki terytorialnej, decyzję dotyczącą potrzeby i trybu przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami podejmuje samorząd.
Prowadzenie konsultacji ma n...