Minął kolejny rok, a przemijanie skłania do refleksji nad problemami, które udało się wyeliminować i nad tymi, które nadal czekają na rozwiązanie. Wśród wielu niezakończonych spraw, bardzo komplikujących codzienność, szczególnie dotkliwy jest brak dobrego prawa dla branży.

W 2014 r. Izba Gospodarcza ?Wodociągi Polskie? udzieliła członkom ponad 500 wyjaśnień telefonicznych dotyczących interpretacji prawa oraz wydała 250 opinii i opracowań pisemnych. Wszystkie zapytania wynikały z nieprecyzyjnych zapisów i mnogości interpretacji.

Zgłaszane problemy najczęściej dotyczyły: zasad przedłużania czasu obowiązywania dotychczasowych taryf, zasad kalkulacji taryf, w tym: zasad i wysokości ustalania marży zysku, reguł ustalania opłat za przekroczenie parametrów jakościowych ścieków, opłat za przyłączenie do sieci, interpretacji definicji przyłączy i wielu, wielu innych spraw.

Nadążyć za prawem

W roku 2014 rząd i parlament podjęły sporo inicjatyw ustawodawczych, których celem jest zaktualizowanie obowiązujących przepisów i dostosowanie prawa branżowego do nowych warunków oraz dyrektyw unijnych. To zainteresowanie gospodarką wodociągowo-kanalizacyjną budzi nadzieję na rozwiązanie najbardziej palących problemów. Niestety, proces legislacyjny jest bardzo długi. Izba opiniowała wszystkie propozycje zmian aktów prawnych (dotyczących branży), zabiegała o nowelizację ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu śc...