Racjonalne wykorzystanie biomasy jest bardzo ważne, nikt nie ma jej w nadmiarze. Dobrze o tym wiedzą Niemcy. Wiedzą też, że wytwarzanie ciepła z biomasy nie zanieczyszcza powietrza, co jest niezmiernie ważne w miejscowościach uzdrowiskowych. Panujący w nich duży ruch turystyczny powoduje duże zapotrzebowanie na ciepło, stwarzając dobre warunki dla efektywnych sieci ciepłowniczych.

Gmina Reit im Winkl w Niemczech jest uzdrowiskiem górskim u podnóża Gór Cesarskich, w trójkącie landów Tyrol/Salzburg/Bayern. W gminie tej postawiono na biomasę. W przeciwieństwie do wielu innych systemów ciepłowniczych na biomasę, w Reit im Winkl zdecydowano się także na rozbudowę sieci zaopatrzenia w ciepło, w efekcie czego ponad 80% budynków korzystać może z ciepła wytwarzanego z lokalnego, odnawialnego paliwa.
Sercem systemu ciepłowniczego jest kotłownia na biomasę (zrębki) o mocy 4 MW, zabezpieczająca zapotrzebowanie na ciepło w zakresie podstawowego i średniego obciążenia. Kotłownia ta zabezpiecza 90% ciepła dla sieci cieplnej. Dołączona instalacja kondensacyjna dostarcza dalsze 400 – 800 kW. Zapotrzebowanie w okresie szczytowego poboru ciepła uzupełniane jest w pierwszym rzędzie z kotła na gaz płynny o mocy 4,5 MW. Jako rezerwa istnieje również kocioł opalany olejem opałowym o mocy również 4,5 MW. Długość trasy sieci cieplnej łącznie z podłączeniami do domostw wynosi ok. 18 km. Rury są podwójnie izolowane, minimalizują str...