Dla wypełnienia zobowiązania Polski w zakresie produkcji zielonej energii konieczne jest założenie wielu plantacji wieloletnich roślin energetycznych, które byłyby ważnym uzupełnieniem lokalnej bazy paliwowej dla już funkcjonujących i projektowanych kotłowni na biomasę.

Dla pobudzenia tego rodzaju działań i wsparcia inicjatyw związanych z zakładaniem plantacji roślin „energetycznych” Fundacja EkoFundusz w 2004 r. zdecydowała o wprowadzeniu uproszczonej procedury przyznawania dotacji w formie dopłat. Dofinansowanie dotyczy plantacji o wielkości 50-500 ha, założonych w jednym lub kilku miejscach, będących własnością lub dzierżawionych przez wnioskodawcę. Dopuszczone są także konsorcja działające na podstawie umowy, reprezentowane przez jednego przedstawiciela, który w imieniu konsorcjum składa wniosek do EkoFunduszu. Zasada tworzenia konsorcjum jest analogiczna do zawartej w art. 23 Prawa zamówień publicznych z 29 stycznia 2004 r. (DzU z 2004 r. nr 19, poz. 177).
Ważne jest przy tym, aby plantacje te nie wpływały negatywnie na różnorodność biologiczną, a także aby udokumentowany był odbiór produkowanej biomasy w celu produkcji energii –najlepiej dla lokalnych odbiorców.
Procedura postępowania i warunki udzielenia dotacji
Do 15 listopada każdego roku należy złożyć kompletny wniosek, sporządzony w oparciu o instrukcję przygotowaną dla tej kategorii inwestycji (dostępną na stronie internetowej Fundacji www.ekofundusz.org.pl). Przeds...