Określenie potrzeb informatycznych przedsiębiorstwa, wybór systemu oraz jego wdrożenie jest zadaniem trudnym. Brakuje świadomości nowych rozwiązań informatycznych. Użytkowników interesuje realizacja zadań przy zastosowaniu systemu, informatyków zaś - potrzeby informacyjne oraz parametry systemów. Rodzi to wiele konfliktów, które wpływają na zagrożenie terminów wdrożeń, zawyżenie kosztów informatyzacji czy niewykorzystanie potencjału systemu. Jakość procesu pozyskiwania systemu informatycznego przekłada się na jakość zakupionego systemu.

Pracownicy przedsiębiorstw najczęściej nie wiedzą, jakie korzyści może przynieść wdrożenie systemu oraz jakie możliwości daje dostęp do danych i zestawień oraz nowoczesnych technologii. Analiza obecnej organizacji pracy pozwala na określenie potrzeb informacyjnych poszczególnych działów firmy.
Należy przede wszystkim odróżnić to, co dane przedsiębiorstwo robi, od tego, jak to robi. Poprawny model funkcji pomaga dokonać wyboru systemu informatycznego, co przekłada się na oszczędność czasu i pieniędzy. Dodatkową korzyścią będą zmiany, prowadzące do usprawnienia działania przedsiębiorstwa i zwiększenia efektywności.

Dokładna i jednoznaczna specyfikacja

Na podstawie analizy określa się wymagania dotyczące docelowego systemu informatycznego. Specyfikacja musi opierać się na znajomości zasad funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz wiedzy o aktualnym stanie informatyzacji.
Produktem końcowym an...