Zagadnienia związane z systemem sieciowym odgrywają niezmiernie ważną rolę w promocji energii elektrycznej uzyskiwanej w źródłach odnawialnych. Są tym istotniejsze, iż wiążą się one z dostępem do rynku.

Prawodawca wspólnotowy w dyrektywie 2001/77/EC narzuca prawodawcom krajowym pewne obowiązki, a także wskazuje możliwe rozwiązania w tym obszarze. Z tego też powodu z aprobatą należy przyjąć polskie unormowania zawarte w ustawie z 4 marca 2005 r. o zmianie ustawy Prawo energetyczne oraz ustawy Prawo ochrony środowiska1. Warto przyjrzeć się stanowi prawnemu w zakresie dostępu do sieci.

Dokumenty planistyczne
Na wstępie należy zastanowić się nad kwestią planowania rozwoju sieci, niezmiernie istotną dla potencjalnych inwestorów w sektorze energetyki odnawialnej. Dokumenty lub akty planistyczne rozwoju sieci powinny być jednym z podstawowych wskazówek przy określaniu miejsca umieszczenia odnawialnego źródła energii, które chce się przyłączyć do systemu sieciowego. Brak rozeznania w kwestii projektowanych przedsięwzięć sieciowych albo ignorowanie dokumentów lub aktów planistycznych może spowodować, iż względy ekonomiczne i techniczne będą dużą barierą dla przyłączenia danego źródła do sieci. Pewne ogólne tego zapowiedzi można znaleźć w Polityce energetycznej Polski do 2025 r.2. Wypada wspomnieć o wspieraniu modernizacji sieci dystrybucyjnej energii elektrycznej na obszarach wiejskich czy reelektryfikacji obszaru tzw. ścian...