Spalanie odpadów komunalnych jest kontrowersyjne i ma swoich przeciwników z powodu zanieczyszczenia środowiska truciznami, powstającymi w jego wyniku. W związku z tym wiele projektów budowy spalarni na świecie zostało zaniechanych. A odpadów, zwłaszcza na obszarach zurbanizowanych, wciąż przybywa…

Powszechnie wiadomo, że odpady można segregować, poddawać odzyskowi, kompostować, składować lub spalać, jeśli wyrażą na to zgodę mieszkańcy. Selektywna zbiórka jest coraz powszechniejszym systemem postępowania z odpadami. Takie podejście obowiązywało w Amsterdamie już w 1920 r. i ponownie upowszechniono je w 1987 r. Niestety, model ten nie sprawdził się, bowiem segregowane odpady nie były na tyle czyste, by poddać je recyklingowi, a korzystanie z pracy ludzi przy czyszczeniu było ekonomicznie nieuzasadnione. Recykling tych materiałów, teoretycznie atrakcyjny, był tylko częściowo udany, ponieważ ilość zgromadzonych do recyklingu odpadów często przewyższała możliwości odzysku. Prowadzono również kompostowanie części organicznych, ale z punktu widzenia ekonomii wielkie kompostownie ciągle są problematyczne.
Także składowanie odpadów jest kontrowersyjne, ponieważ składowiska są źródłem nieprzyjemnego zapachu, emisji gazów i mogą grozić wybuchem biogazu. Często podnoszony jest też aspekt ich nieestetycznego obrazu.

Efektywność spalania
Spalanie śmieci w Amsterdamie przeprowadza się już od 1919 r. w dwóch spalarniach. W 1990 r. zapadła decy...