W maju 2001 r. na fali dostosowania naszej prawnej rzeczywistości do wymogów unijnych uchwalono ważny dla gospodarki odpadami pakiet ustaw. Te akty prawne, m.in. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej, przyjęły wiele standardów obowiązujących w Europie Zachodniej. Przede wszystkim zaadaptowaliśmy zasadę „zanieczyszczający płaci”, która oznacza, iż realizacja wymaganych poziomów odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych spoczywa na przedsiębiorcy wprowadzającym na rynek produkt w opakowaniu. Mimo 10 już lat funkcjonowania systemu wygląda na to, że wciąż jesteśmy na początku drogi.

Od lat 11 maja jest uznawany za początek systemu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce. Z tej też okazji organizacja odzysku Rekopol zorganizowała w Galerii Porczyńskich w Warszawie konferencję „10 lat systemu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce”.
Spotkać tam można było prawie 200 osób: przedsiębiorców, przedstawicieli izb gospodarczych, firm gospodarki komunalnej i recyklerów, samorządowców, reprezentantów administracji państwowej oraz organizacji pozarządowych.
Na konferencji dokonano próby oceny obecnego stanu krajowej gospodarki odpadami opakowaniowymi. Nie zabrakło też kontekstu międzynarodoweg...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?