Nieszczelny system gospodarowania odpadami, luki prawne, duże koszty, lecz małe przychody z selektywnej zbiórki, to problemy wymagające rozwiązania. Mimo wszystko dobrych przykładów zaradnego gospodarowania odpadami w Polsce także nie brakuje.
Można było o nich usłyszeć podczas II Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej – Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów „Systemy zbiórki odpadów”. Radę programową tworzyli: prof. dr hab. Włodzimierz Urbaniak – Przewodniczący Rady Uniwersytet w Poznaniu i prof. dr hab. inż. Jacek Szołtysek z Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Partnerem konferencji była Fundacja PlasticsEurope.
Najpierw prawo
Dwudniową konferencję 25 marca 2010 r. rozpoczęła pierwsza z trzech sesji poświęcona aspektom prawnym. Zagadnienie szerzej przedstawił prof. Włodzimierz Urbaniak, mówiąc, iż do gospodarki odpadami odnosi się ponad 30 dyrektyw. Jednak, jak dodał, selektywne zbieranie nie jest ujęte wprost. Ponadto poruszył obecnie kontrowersyjną w wielu środowiskach kwestię spalania odpadów. Metoda ta w krajach Unii Europejskiej uznawana jest za istotną w całym systemie gospodarki odpadami i niekolidującą z selektywnym zbieraniem odpadów. – Poprzez segregację odpadów przeznaczonych do spalenia podnosi się efektywność i bezpieczeństwo procesu, m.in. przez zwię...