W województwie lubuskim dbałość o środowisko naturalne jest priorytetem z oczywistych względów. Unikatowe walory przyrodnicze stanowią największe bogactwo regionu i jednocześnie jeden z jego podstawowych atutów w gospodarczej rywalizacji. Rekordowa w kraju powierzchnia lasów – pokrywających prawie 50% obszaru województwa – oraz liczne, czyste i malownicze jeziora tworzą bezcenny potencjał turystyczno-rekreacyjny, w którym lubuskie samorządy terenowe każdego szczebla dostrzegają stabilną bazę dla dynamicznego, zrównoważonego rozwoju. Jednocześnie Lubuszanie dobrze zdają sobie sprawę z faktu, że ów niezwykły dar, jaki stanowi otaczająca ich przyroda, wymaga rozsądnej i konsekwentnej opieki, a tę zapewnić mogą tylko odpowiednio zaplanowane i sukcesywnie realizowane działania w zakresie ochrony środowiska.
Przykładów takich działań jest w województwie wiele. Na pierwszy plan wysuwają się oczywiście największe inwestycje, bezpośrednio redukujące szkodliwe oddziaływanie człowieka na środowisko naturalne: budowa i modernizacja oczyszczalni ścieków, nieuciążliwych składowisk odpadów komunalnych oraz nowoczesnych i wydajnych sortowni odpadów czy też rozbudowa już istniejących, a także tworzenie nowych systemów kanalizacji sanitarnej. Nie bez znaczenia są również przedsięwzięcia edukacyjne, oddziałujące pozytywnie na kondycję lubuskiej przyrody poprzez kształtowanie świadomości ekologicznej mieszkańców województwa. W ich ramach możliwe stało się coraz bardziej skuteczne rozwiązywanie dobrze znanego w całej Polsce problemu tzw. dzikich wysypisk oraz bardziej efektywne propagowanie obiektywnych, wymiernych korzyści, jakie zapewnia optymalna gospodarka odpadami.
W staraniach o czyste środowisko znaczącym sprzymierzeńcem Lubuszan są fundusze Unii Europejskiej. Warto zaznaczyć, że w wykorzystaniu środków unijnych stawianych Polsce do dyspozycji województwo lubuskie może się pochwalić pozycją doświadczonego lidera. Powstające z udziałem unijnego wsparcia kolejne inwestycje przyczyniają się do zachowania wspaniałej przyrody Ziemi Lubuskiej – zarówno dla jej gospodarzy, jak i gości. Jednocześnie stanowią one wymowny dowód na zaangażowanie i powagę, z jakimi samorząd województwa, samorządy lokalne oraz współpracujące z nimi instytucje, takie jak Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, traktują kwestię dbałości o to bezcenne dobro.
Zapraszam Państwa do zapoznania się z treścią niniejszej publikacji, która przybliży szczegółowe aspekty wymienionych powyżej zagadnień i przekona, że województwo lubuskie to województwo naprawdę przyjazne środowisku naturalnemu – region upatrujący w nim swych szans na przyszłość i odpowiednio wykorzystujący te szanse już teraz.

Andrzej Bocheński
marszałek województwa lubuskiego