Zasadnicze zadanie gospodarki wodnej w miastach polega na utrzymaniu bilansu wodnego pomimo stale wzrastającego zapotrzebowania na powierzchnie mieszkaniowe, handlowe i przemysłowe. Przekształcanie niezagospodarowanej powierzchni na tereny do celów mieszkaniowych lub komunikacyjnych prowadzi do stale wzrastającego odpływu wód deszczowych z utwardzonych powierzchni.

W przeszłości przy wyborze systemu odwadniającego kierowano się zasadą możliwie szybkiego i nieograniczonego odprowadzenia wód opadowych z utwardzonych powierzchni, co prowadziło do wzrostu liczby bezpośrednich zrzutów do cieków, a także powodowało, że coraz częściej dochodziło i dochodzi do powodzi.
Dzisiaj w planach odprowadzania wód opadowych z terenów zurbanizowanych coraz częściej zwraca się uwagę na redukcję wielkości powierzchni utwardzonych, a także na umożliwienie infiltracji wód deszczowych do gruntu i w konsekwencji odprowadzenia pozostałych, niezanieczyszczonych wód deszczowych do najbliższego cieku.
Szybki rozwój miast będzie jednak pociągał za sobą problemy związane z odprowadzaniem wód opadowych w aspekcie ich ilości i jakości.
Czynnikami powodującymi możliwość powstawania problemów związanych z odwadnianiem terenów zurbanizowanych są m.in. zwiększenie współczynnika spływu (co powoduje przyspieszenie transportu wód opadowych ze zlewni) oraz prawdopodobieństwa wystąpienia zjawisk (przepływów) ekstremalnych, a także zmniejszanie infiltracji wód opadowych do wód podziemnyc...