Każdy właściciel ma prawo starać się o zapewnienie możliwości dojazdu do swojej posesji. Zwykle inni właściciele, przez których własność ma przebiegać owa droga, starają się albo to uniemożliwić, albo udostępnić na ten cel jak najmniej terenu. W polskich sądach toczone są spory o ustanowienie drogi koniecznej, zwanej także służebną.

Każdemu właścicielowi przysługuje prawo starania się o zapewnienie możliwości dojazdu do swojej posesji. Nie leży to zazwyczaj w interesie właścicieli, przez których nieruchomości ten dojazd miałby być poprowadzony. Sprzeciwiają się oni ustanowieniu takiej drogi lub starają się wytyczyć ją w taki sposób, by zajmowała jak najmniej terenu. Tymczasem droga konieczna, aby była użyteczna, musi spełniać standardy techniczne. Sądy zwykle mają wątpliwości wynikające z braku wiedzy technicznej i powołują w takich sprawach biegłych, żeby podpowiedzieli, jak droga w konkretnych warunkach powinna być ukształtowana. W przeciwieństwie do dróg publicznych żadne przepisy nie regulują wprost standardów dróg koniecznych (służebnych).


Wymagania trzech rozporządzeń
Nie oznacza to jednak, że w tej dziedzinie planowania przestrzennego nie obowiązują żadne przepisy i można dowolnie kształtować przestrzeń. Droga służebna umożliwia dojazd m.in. do budynku (budynków) lub działek i jako taka musi spełniać standardy określone w przepisach szczegółowych oraz w wymaganiach technicznych ? zwłaszcza ...