Wspólne kreowanie ogrodów w krakowskiej Nowej Hucie stało się wśród jej mieszkańców popularnym sposobem na radzenie sobie z niezadowalającym wyglądem najbliższego otoczenia. Już nie małe przyblokowe ogródki, ale ogólnodostępne, dopracowane co do najmniejszego szczegółu ogrody sprawiają, że ta dzielnica, staje się jeszcze bardziej atrakcyjna.
Mimo że Nowa Huta obfituje w tereny zieleni, nie omijają jej typowo miejskie problemy, związane przede wszystkim z postępującym wzrostem gęstości i zasięgiem zabudowy. Naukowcy, zajmujący się klimatem miasta, zwracają uwagę na zwiększoną akumulację ciepła przez materiały budowlane, co jest jednym z głównych powodów zjawiska tzw. miejskiej wyspy ciepła, które odpowiada za obniżanie komfortu termicznego mieszkańców. Rozwoju miasta nie da się jednak zatrzymać, dlatego działania na rzecz zwiększenia i efektywnego zagospodarowania terenów zieleni zdecydowanie pomagają niwelować znaczące skutki tego zjawiska.
 
Ogrodowe tradycje
W założeniach twórców, Nowa Huta powstawała jako „miasto ogród”. Idea ta już od kilkunastu lat promowana jest przez kilka znaczących projektów. W ostatnim okresie największą popularność zyskały przedsięwzięcia i inicjatywy związane z tworzeniem ogrodów, zarówno tych małych przyblokowych, aranżowanych przez indy...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?