Rola zieleni, jako nieodłącznego elementu miast, jest ogólnie znana i doceniana. Roślinność pełni głównie funkcję estetyczną i klimatotwórczą, ale również powinna towarzyszyć miejscom rekreacji i wypoczynku.

Dzięki zieleni zmienia się krajobraz ulicy, jej kolorystyka, co w zasadniczy sposób wpływa na wygląd miejsca i psychikę człowieka. Obecnie można zauważyć, że nasadzenia na terenach zieleni ulegają pozytywnym przekształceniom. Wraz z rozbudową miast i osiedli nowe obszary przeznacza się na parki, zieleńce czy zieleń izolacyjną oraz wprowadza się nowe gatunki i odmiany. Nadal ważnym elementem struktury i krajobrazu miasta jest zieleń przy ulicach. Mimo pogarszających się warunków środowiska miejskiego dla roślin, sadzi się drzewa, zwracając większą uwagę na odpowiedni dobór gatunków albo odmian. Rośliny powinny być długowieczne, ale, co równie ważne, w tego typu nasadzeniach należy wykluczyć gatunki, które mogą przemarzać i chorować. Podstawowym kryterium doboru są walory estetyczne, długi okres wegetacyjny, atrakcyjność pod względem kwitnienia, ulistnienia, formy korony czy przebarwienia jesiennego. Dodatkowo zwraca się uwagę na częste w miastach zasolenie podłoża, okresową suszę oraz odporność na choroby.

Nowe nasadzenia

Swobodne wprowadzanie drzew przy ulicach ograniczone jest często przestrzenią pozwalającą na rozwój korony czy systemu korzeniowego. To wskazuje na potrzebę wprowadzania takich gatunków...