Drzewa jesienią i zimą
Wartość drzew w aglomeracjach jest nie do przecenienia i warto wiedzieć, jakie czynniki mają wpływ na pogorszenie kondycji drzew, aby móc ograniczyć do minimum szkody oraz by drzewa mogły w dobrym zdrowiu przetrwać do nowego sezonu.
Starania o utrzymanie zieleni w mieście należy rozpocząć już na etapie projektowania założeń. Trudne warunki zimowe zniosą tylko najodporniejsze gatunki, takie jak: klon polny (Acer campestre), klon pospolity (Acer platanoides), dąb czerwony (Quercus rubra), miłorząb japoński (Ginkgo biloba), glediczja trójcierniowa (Gleditsia triacanthos), sosna czarna (Pinus nigra) oraz tak często niedoceniana robinia akacjowa (Robinia pseudoacacia). Do grona najwytrzymalszych należałoby dodać topolę białą (Populus alba), jednak dużą wadą jest jej wyjątkowa krótkowieczność. Dobór właściwych gatunków gwarantuje ich wysoką żywotność i znacząco obniża prawdopodobieństwo konieczności wymiany bądź uzupełnienia nasadzeń w kolejnych sezonach.
Fizjologia roślin
Koronnym i najistotniejszym z punktu widzenia fizjologii roślin czynnikiem destrukcyjnym w okresie jesienno-zimowym jest oczywiście ? i całkowicie zasłużenie ? chlorek sodu. Nawet najsilniejsze gatunki nie są w stanie długo opierać się jego zabójczemu działaniu. Często po zimie możemy obserwować fatalny stan zieleni na pasach przyulicznych. ...