Rolę elementów będących nośnikami tych treści ? obok reprezentacyjnych placów, alei czy obiektów architektonicznych ? bardzo często odgrywają również publiczne tereny zieleni.

Zwłaszcza założenia historyczne stają się swoistymi ogrodami pamięci ? przywołują przeszłość, upamiętniają związane z nią postaci (twórców i właścicieli), są namiastką dziejów danego miejsca oraz zapisanych w ich krajobrazie minionych wydarzeń.

Pamięć miejsca

Pamięć miejsca w ogrodzie lub parku może być eksponowana poprzez zachowanie określonych jego cech ? pierwotnych czy przyrodniczych, będących wyznacznikiem genius loci. To także forma kopiowania lub naśladowania krajobrazów miejsc szczególnych, uznanych za piękne i powielanych w określonej scenerii ogrodu lub parku, często stosowanych w rozwiązaniach krajobrazowych.

Współcześnie jedną z najbardziej obrazowych form upamiętniania określonych miejsc jest zachowanie i uwypuklenie śladów poprzedniego użytkowania danego terenu. Stanowi to trend widoczny w rewitalizacji obszarów poprzemysłowych i pokolejowych, które w wielu przypadkach z przestrzeni zamkniętych dla publiczności ze względu na realizowane w nich funkcje przekształcane są dziś w ogólnodostępne parki. Rozległy kompleks Parku Krajobrazowego Emscher w Zagłębiu Ruhry w Niemczech to z jednej strony wielohektarowa przestrzeń pamięci o dawnych terenach przemysłowych, o związanej z nimi infrastrukturze i krajobrazie zdewastowanym...