W nowoczesnych parkach, oprócz podstawowych gatunków roślin drzewiastych, uwagę zwiedzających powinny zwracać gatunki mniej znane o efektownym wyglądzie, wielkości i barwie. Pożądane jest, aby ich dekoracyjność widoczna była w różnych porach roku i komponowała się z innymi elementami parku.

Liczba gatunków i odmian drzew, krzewów oraz pnączy, które można zastosować, jest ogromna. Przy wyborze roślin oprócz wartości ozdobnej, koniecznie trzeba uwzględnić ich wytrzymałość na mróz i suszę. Nie należy jednak rezygnować z roślin mniej odpornych, ale odznaczających się szczególnymi walorami estetycznymi.
 
Drzewa nagozalążkowe (iglaste)
Sosna giętka (Pinus flexilis) występuje na zachodzie USA, m.in. w Górach Skalistych. Najczęściej rośnie na glebach suchych, piaszczystych, żwirowatych lub skalistych. W ojczyźnie osiąga 10-15 m wysokości. Młode drzewa mają koronę stożkowatą, starsze szeroko zaokrągloną. Igły o długości 3-8 cm, z jasnymi liniami aparatów szparkowych, zebrane są po pięć na krótkopędach. Jest wystarczająco odporna na mróz i bardzo odporna na związki siarki w powietrzu. Okazuje się niezwykle wrażliwa na rdzę wejmutkowo-porzeczkową.
Sosna himalajska (Pinus wallichiana) występuje w Himalajach, od Afganistanu do południowo-zachodnich Chin. Wyrasta tam do 30-50 cm wysokości, ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?