W samym centrum Poznania znajduje się skwer, obok którego nie można przejść obojętnie – to Zielone Ogródki im. Z. Zakrzewskiego. Uwagę przyciąga nie tylko oryginalna drewniana pergola, ale także i fontanna oraz rzeźby umieszczone nad jej brzegiem.

Skwer Zielone Ogródki im. Zbigniewa Zakrzewskiego jest najstarszym publicznym zieleńcem Poznania, który znajduje się w centrum, nieopodal rynku Starego Miasta, w rejonie ulic: Zielonej, Strzeleckiej i Długiej. Do rejestru zabytków został wpisany w latach 80.
 
Trochę historii
Kiedyś nazywany placem Zielone Ogródki został założony w 1840 r. przez Towarzystwo Upiększania Poznania i Jego Okolic. W 1879 r. wybudowano przy nim od strony wschodniej miejską halę gimnastyczną. A przy jej głównym wejściu, usytuowanym od strony skweru, postawiono w 1885 r. pomnik twórcy niemieckich towarzystw gimnastycznych, Fryderyka Ludwika Jahna, nazywanego „ojcem gimnastyki”. Pomnik ten składał się z granitowej kolumny, na której umieszczono odlane z cyny popiersie. Kilka lat wcześniej (w 1881 r.) wykonano fontannę, która stanowiła główny element skweru. Została ona ufundowana przez poznańskiego mistrza ciesielskiego – Stübera. Plac z licznymi alejkami i dużą ilością drzew okazał się udanym przedsięwzięciem. Stał się też atrakcyjnym miejscem służącym mi...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?