Jedni z boleścią i żalem wykrzykują: „No tak, w naszym kraju to tylko betonoza i niszczenie przyrody. Dlaczego nie można zostawić drzew w spokoju?”. Pojawiają się głosy, że niszczymy otoczenie i przyszłym pokoleniom nic nie zostawimy. Jednakże, dla kontrastu, równie spora liczba komentarzy pokazuje radość i aprobatę. „Bardzo dobrze! Drzewa stwarzają niebezpieczeństwo, kierowcy w nie wjeżdżają. To one rzucają się na nas i czyhają, by przygnieść nasze auta”. Ktoś napisze: „Drzewa były potrzebne dekady temu, kiedy nie było aut i po drogach jeździły furmanki” (nieświadomie przyznając, że to samochody są problemem i zapominając, że nie każdy jeździ wszędzie autem z klimą). Ale też jak bumerang wraca pewno jedno stwierdzenie…

„Miejsce drzew jest w lesie”

Brak świadomości w społeczeństwie na temat zalet drzew sprawia, że już wielokrotnie zetknąłem się z przekonaniem, że drzewa powinny rosnąć tylko w lasach albo w parkach w mieście. W każdym innym miejscu stwarzają zbyt duże ryzyko. Przy drogach – dla kierowców, przy domach – dla budynków, na polach – dla maszyn rolniczych. Lista miejsc, gdzie drzewa mogą być kłopotliwe, jest długa, więc, wyłączywszy większość z nich, faktycznie niektórzy nie boją się jedynie „sosnowych tyczek”, które stanowią większość drzewostanu naszych lasów. „Nasza gmina jest otoczona lasami” – takie z kolei wyjaśnienie przeczytałem jakiś czas temu pod facebookowym postem burmistrza pewnego małego miasteczka. Na działce w centru...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?