Jak sytuację na rynku odpadów po dwóch latach od wprowadzenia nowych zasad oceniają przedsiębiorcy? Co w tym czasie udało im się osiągnąć, z jakimi problemami przyszło się zmagać?

 

dr inż. Edyta Soboniak, dyrektor ds. gospodarki odpadami - Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nałożyła na gminy zadanie własne, którym jest utrzymanie czystości i porządku na jej terenie. Jak wielokrotnie podkreślał prezes naszej spółki, Robert Kalinowski, w Częstochowie zadania te zostały ujęte w spójny i zintegrowany system działający na terytorium miasta. Systemem zarządza Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne we współpracy z Urzędem Miasta Częstochowa. Obecnie, po niespełna dwuletnim okresie funkcjonowania, system ten zapewnia efektywną gospodarkę odpadami komunalnymi, która pozwala na osiągnięcie odpowiednich poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami oraz ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania, w wyniku czego spełniony zostaje aspekt ekologiczny.

Gmina dysponuje nowoczesną, cały czas rozwijającą się regionalną instalacją do przetwarzania odpadów komunalnych. W 2014 r. oddano do użytku nowoczesny zakład kompostowy. Proces intensywnej stabilizacji tlenowej prowadzony jest w systemie stacjonarnych bioreaktorów firmy Engineered Compost Systems Inc., zapewniającym wysoki poziom kontroli procesu.

...