Znowelizowana ustawa Prawo zamówień publicznych wprowadza wiele zmian w zakresie prowadzenia procedur przetargowych. Dwie z nich, dość istotne, to nowy tryb dialogu konkurencyjnego i możliwość skorzystania z elektronicznego narzędzia, jakim jest dynamiczny system zakupów.

Dyrektywy unijne, których przepisy miały zostać przeniesione na grunt polskiego prawa, kładą duży nacisk na elektronizację zamówień. To było powodem stworzenia przez polskiego ustawodawcę dynamicznego systemu zakupów. Trudno nazwać go trybem, fachowcy posługują się pojęciem „przedtryb”.

Ułatwienie czy martwy zapis?
Dynamiczny system zakupów to ograniczony w czasie elektroniczny proces udzielania zamówień publicznych, których przedmiotem są usługi lub dostawy powszechnie dostępne, nabywane na podstawie umowy sprzedaży. Jak widać, narzędzie to nie będzie mogło być używane do zamówień, których przedmiotem są roboty budowlane. Jego zastosowanie jest ponadto obwarowane jeszcze kilkoma ograniczeniami. Czas trwania systemu ustanawia się na okres nie dłuższy niż cztery lata, z tym że ze względu na przedmiot zamówienia i szczególny interes zamawiającego system może być ustanowiony na okres dłuższy. Jeżeli zamawiający chciałby to uczynić, w terminie trzech dni musi zawiadomić o tym prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, podając wartość dynamicznego systemu zakupów, przedmiot zamówień objętych tym systemem oraz uzasadnienie faktyczne i prawne.

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?

css.php