Dzik jest dziki, dzik jest: w mieście
Rocznie mieszkańcy Poznania zgłaszają dyżurnym straży miejskiej blisko 3 tys. interwencji w sprawach dotyczących zwierząt. Jak postępować w przypadku pojawienia się na terenach zurbanizowanych zwierząt żyjących dziko?
Poznań otoczony jest kompleksami leśnymi, a więc pojawienie się w mieście dzikiego zwierzęcianie jest czymś wyjątkowym. Najwięcej problemów powodują dziki, które w poszukiwaniu pożywienia potrafią zniszczyć nie tylko ogrodzenie działki, ale również wypielęgnowany ogródek. Coraz częściej spotykamy na swojej drodze również zwierzęta egzotyczne. Węże, pająki czy rozmaite gady przy spotkaniu z człowiekiem niekiedy stanowią poważne zagrożenie, a innym razem są bezbronne i wymagają pomocy.
Jakieprocedury postępowania w przypadkach pojawienia się zwierzyny łownej, ptactwa, bezpańskich psów czy zwierząt egzotycznych obowiązują w Poznaniu oraz jakie funkcje pełnią obecnie poszczególne służby miejskie?
Zwierzę miejskie
Duża różnorodność gatunków zwierząt występujących w ekosystemie leśnym otaczającym Poznań powoduje, że pojawienie się dzikiego zwierzęcia w bezpośrednim sąsiedztwie lasu czy zbiorników wodnych to zjawisko dość częste. Najczęściej są to dziki, jelenie, sarny i daniele, ale także lisy, kuny leśne, jeże, wiewiórki i wiele innych. Zwierzęta te stronią od człowieka, a przy spotkaniu z nim ich naturalnym odruchem jest ucieczka w stronę naturalnego środowiska. Jednak coraz częściej obs...