Anna Preis

Otaczający nas świat postrzegamy za pomocą różnych zmysłów. Kiedy nie chcemy na coś patrzeć zamykamy oczy lub odwracamy wzrok. Odizolowanie się od świata dźwięków nie jest już takie proste. Można zatem powiedzieć, że dźwięki oddziaływają na nasz organizm przez cały czas, niezależnie od naszej woli. Nie znaczy to, że zawsze je słyszymy, np. nie odbieramy ich świadomie w czasie snu, czy w aktach podniecenia wywołanych bodźcami innymi niż dźwięki.

W otaczającym nas świecie wyróżnić można trzy podstawowe klasy dźwięków: dźwięki środowiskowe, mowę oraz muzykę. Dźwięki każdej z klas odbieramy w odmienny sposób, pełnią one też różną rolę w tzw. naturalnym środowisku dźwiękowym.
Do dźwięków środowiskowych należą: odgłos wydawany przez przejeżdżający tramwaj, czy przelatujący samolot, odgłosy urządzeń domowych, gwar uliczny, wrzawa wywołana przez bawiące się dzieci itp. Mówiąc ogólnie, są to takie dźwięki, w oparciu o które ludzie identyfikują swoje miejsce w przestrzeni, a także lokalizują położenie źródeł tych dźwięków. Dźwięki te pomagają im więc zdobywać orientację przestrzenną w otaczającym ich środowisku.
Mowa to szczególna klasa dźwięków. Są one przede wszystkim nośnikami informacji, służą do komunikowania się. Gdy mówimy albo słuchamy czyjegoś głosu, zwykle nie interesuje nas to, na co zwracamy uwagę przy dźwiękach środowiskowych. Nie oceniamy ich ze względu na podstawowe fizyczne parametry dźwięku, a wi...