Doświadczenia prezentowane przez uczestników IX edycji Konkursu „Przeglądu Komunalnego” wskazują, że wprowadzenie systemu selektywnej zbiórki jest procesem złożonym i długotrwałym, który wymaga odpowiednich przygotowań systemowych, a przede wszystkim działań promocyjnych i edukacyjnych.
Aby jednak działania takie procentowały i ilości zebranych selektywnie surowców wtórnych wzrastały, niewątpliwie najważniejsza jest współpraca z mieszkańcami. Wiele zależy od zaangażowania i świadomości lokalnego społeczeństwa. Dlatego najlepszym sposobem na zachęcenie do selektywnej zbiórki jest informowanie mieszkańców w tym zakresie w sposób przystępny dla danej grupy wiekowej i społecznej. Najlepiej wiedzą o tym uczestnicy Konkursu, którzy prowadzą rozmaite działanie edukacyjne wśród lokalnej społeczności.
Drzewka za odpady
Zakład Utylizacji Odpadów (ZUO) w Elblągu pod koniec maja br. zorganizował imprezę ekologiczną pn. „Elbląskie Dni Recyklingu”, nad którą patronat objął prezydent miasta. W ramach tego przedsięwzięcia odbyły się konferencje, których adresatami były dwie grupy: zarządcy nieruchomości i firmy współpracujące z ZUO oraz nauczyciele. Przy okazji odbył się także finał całorocznego konkursu na selektywną zbiórkę odpadów w elbląskich placówkach oświatowych. Kulminacyjnym punktem imprezy był festyn, którego oprawę artystyczną zapewniły znane bluesowe zespoły oraz elbląskie przedszkolaki i uczniowie. W jego trakcie mieszkańcy mogli przynieść zebrane selektywnie odpady, w zamian za które dostawali sadzonki drzew i krzewów oraz zabawki.
W połowie maja br. podobną imprezę – IV Festiwal Recyklingu przeprowadzono w Sieradzu. Każdy, kto przyniósł makulaturę, szkło, baterie, puszki, nakrętki od butelek PET oraz metalowe kapsle, otrzymał talon na nagrody: drzewka i sadzonki, żarówki energooszczędne i inne upominki. Wśród osób, które dostarczyły odpady problemowe lub zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, zostały rozlosowane nagrody. Organizatorzy zapewnili uczestnikom Festiwalu szereg atrakcji. Sieradzanie podziwiali m.in. akrobacje rowerowe oraz tresurę psów pasterskich. Tradycyjnie podczas imprezy odbyły się liczne konkursy: plastyczny pt. „Segreguj odpady tak, by można było je wykorzystać”, wiedzy z zakresu gospodarki odpadami oraz utrzymania czystości i porządku na terenie miasta, a także na piosenkę ekologiczną (przy akompaniamencie instrumentów wykonanych z materiałów ekologicznych). Poza tym przeprowadzono pokaz mody ekologicznej w dwóch kategoriach: strój sportowy i wieczorowy oraz konkurencję „Ekopojazd”, polegającą na stworzeniu pojazdu przy użyciu surowców wtórnych. Rywalizacja nie ominęła „Ekoplakatów” i „Ekotransparentów”.
Ekologicznie i wycieczkowo
Centrum Edukacji Ekologicznej przy Przedsiębiorstwie Oczyszczania z Morąga wraz z Morąskim Domem Kultury zorganizowało natomiast Ekologiczną Majówkę, która odbyła się 1 maja br. Na stoisku Centrum – oprócz zapoznania się z dotychczasową jego działalnością – można było obejrzeć film promujący selektywną zbiórkę odpadów. Dla dzieci przygotowano konkursy z wiedzy ekologicznej, zabawy oraz gry edukacyjne. Na scenie wystąpili laureaci konkursu piosenki harcerskiej, zuchowej i ekologicznej, a dzieci z Domu Dziecka „Promyk” zaprezentowały program artystyczny o treści związanej z ochroną środowiska. Podczas majówki mieszkańcy Morąga mieli okazję zapoznać się z nowym Mobilnym Punktem Zbiórki Odpadów oraz wymienić zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny na upominki.
Gminny Zakład Komunalny (GZK) we Włoszakowicach poza całorocznymi zajęciami edukacyjnymi prowadzonymi w Gminnym Centrum Edukacji Ekologicznej oraz na obiektach komunalnych, takich jak stacje uzdatniania wody czy oczyszczalnie ścieków, organizuje dla swoich mieszkańców liczne przedsięwzięcia ekologiczne. W kwietniu br. GZK zorganizował wraz z Fundacją RECAL szkolenie dla „animatorów środowiska” z zakresu edukacji ekologicznej, natomiast dla dzieci – akcję sadzenia drzew (prawie 2 tys. sadzonek) na byłym składowisku odpadów w Krzycku Wielkim. W połowie maja br. została rozstrzygnięta VII edycja konkursu „Szkolne Rady Na Odpady”, której laureaci pojadą na wycieczki m.in. do Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, Sobótki, Wielkopolskiego Parku Narodowego i Leśnego Kompleksu Promocyjnego Bory Lubuskie w Jeziorach.
Od początku roku GZK prowadzi także działania mające na celu ograniczenie używania toreb jednorazowych. Pierwszym etapem było ogłoszenie konkursu na logo z hasłem promującym robienie zakupów bez wykorzystania foliówek, a następnie wydrukowanie go na 1200 torbach wielorazowego użytku, które zostały rozdane przy największych punktach handlowych w gminie Włoszakowice.
Nasi uczestnicy konkursowi prowadzą zróżnicowane działania w kierunku edukacji ekologicznej. Niewątpliwie największym powodzeniem cieszą się imprezy plenerowe, które są nie tylko ciekawą formą spędzenia czasu, ale przede wszystkim przystępnym i miłym sposobem na przyswojenie wiedzy o środowisku i problemach związanych z jego ochroną.
Aleksandra Kowalczyk
koordynator konkursów
Czekamy na Deklaracje
Dobiega końca pierwszy etap IX edycji Konkursu „Przeglądu Komunalnego” o Puchar Recyklingu. Jeszcze do końca czerwca można nadsyłać Deklaracje udziału.
|