W Polsce za realizację edukacji ekologicznej w formalnym procesie kształcenia odpowiedzialne jest Ministerstwo Edukacji i Nauki, natomiast Ministerstwo Środowiska prowadzi tzw. edukację nieformalną (pozaszkolną), której celem jest podnoszenie świadomości ekologicznej.

Ma ona charakter ogólnopolski i adresowana jest do wszystkich mieszkańców naszego kraju, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży. Za działania te odpowiada Biuro Edukacji Ekologicznej i Komunikacji Społecznej (BEEiKS).
Oprócz MŚ edukacją nieformalną w naszym kraju zajmują się organizacje pozarządowe, regionalne centra edukacji ekologicznej, parki narodowe i krajobrazowe, leśne kompleksy promocyjne i nadleśnictwa, gminne ośrodki kultury, ogrody botaniczne oraz zoologiczne, kościoły i wiele innych podmiotów, a także osoby prywatne.
W celu usystematyzowania wszystkich działań w zakresie edukacji ekologicznej oraz ich prawno-politycznego usankcjonowania, w 1997 r. została opracowana i zatwierdzona przez ministrów środowiska oraz edukacji narodowej – Narodowa Strategia Edukacji Ekologicznej. W 1998 r. dokument ten zaakceptowały sejmowa i senacka komisje ochrony środowiska.
Realizując wytyczne wynikające ze Strategii BEEiKS koncentruje się na prowadzeniu działań edukacyjno-promocyjnych, dużych akcji i kampanii informacyjnych oraz konkursów ekologicznych. Część tych przedsięwzięć (podobnie jak w całej Europie) to imprezy coroczne, inne są organizowane w miarę potrzeb.
...