Edukacja na temat elektrośmieci
Bycie członkiem Unii Europejskiej oznacza, że weszliśmy do elitarnej grupy krajów przodujących na świecie pod względem dostępu do technologii i rozwiązań, które umożliwiają nam – obywatelom unijnego kraju – wysoki standard życia. Bycie w elicie zobowiązuje jednak do odpowiednich zachowań, w szczególności jeśli chodzi o nieśmiecenie!
We wszystkich krajach unijnych obowiązują wysokie normy dotyczące postępowania z odpadami (m.in. zwiększania ich odzysku i recyklingu), egzekwowane ustawodawstwem UE. Odnosi się to również do zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE).
W Polsce minęło pięć lat od wprowadzenia systemu zbierania i zagospodarowywania ZSEE. Zasady postępowania z elektrośmieciami reguluje Ustawa z 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (DzU nr 180, poz. 1495, z późn. zm.). Jest ona następstwem dyrektywy UE w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego – Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE), przyjętej przez Radę i Parlament Europejski w 2002 r. Czy pięć lat funkcjonowania systemu łączy się z sukcesem zbiórki elektroodpadów, będzie można przekonać się dopiero po opublikowaniu raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, dotyczącego działania gospodarki zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym w 2010 r.
Z pewnością jednak jest okazja do świę...