Efekt ekologiczny i ekonomiczny w oczyszczalni w Mławie
Efekt ekologiczny i ekonomiczny w oczyszczalni w Mławie
Miejska oczyszczalnia ścieków w Mławie została wybudowana w pionierskiej formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Inwestycja została sfinansowana przez kapitał SUEZ przy wsparciu NFOŚiGW w formie pożyczki.
Akt erekcyjny pod inwestycję podpisano i zamurowano w specjalnej kapsule 14 czerwca 2017 r. na terenie Zakładu Wodociągów, Kanalizacji i Oczyszczalni Ścieków WOD-KAN. Uroczystego oddania obiektu do użytku dokonano 2 lipca 2019 r.
Zaoszczędzono 50 mln zł
Realizację tej potrzebnej i kosztownej inwestycji miasto Mława planowało już od roku 2007. Głównym założeniem było zastąpienie starego, wyeksploatowanego, stwarzającego perspektywę zagrożenia ekologicznego w mieście obiektu nowoczesną oczyszczalnią. Podczas analiz przedrealizacyjnych przede wszystkim pod uwagę brany był walor ekologiczny. Burmistrz miasta, Sławomir Kowalewski, zdawał sobie sprawę, że dotychczasowa oczyszczalnia może w jednej chwili przestać działać i spełniać swoją funkcję. Urzędnicy miejscy mieli świadomość, że mogą być świadkami katastrofy ekologicznej, co byłoby niedopuszczalne. Dodatkowo, dyskomfortem dla mieszkańców Mławy, o którym mówiono w kontekście oczyszczalni, był przykry zapach spowodowany nieprzestrzeganiem reżimu technologicznego.
W 2013 r. radni miasta Mława ówczesnej kadencji upoważnili burmistrza miasta do wyłonie...