Efektywność wykorzystania energii i zwrot w stronę odnawialnych źródeł energii uważa się za podstawę osiągnięcia zrównoważonego rozwoju energetycznego. Ponadto wielu ekspertów uważa, że efektywność energetyczna powinna być traktowana priorytetowo.
Przemawia za tym fakt, iż energia zaoszczędzona jest najczystszym „źródłem” energii, a jej potencjał jest olbrzymi1. Stymuluje rozwiązania innowacyjne, które mają pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy w ogóle, a z perspektywy poszczególnych krajów prowadzą do wzrostu konkurencyjności ich gospodarek i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego. W oparciu o te przesłanki Unia Europejska kładzie wielki nacisk na wdrażanie instrumentów wspierających poprawę efektywności energetycznej.
Kolejne dyrektywy, takie jak: 20/20/20, EBID2, 3, oraz intensywne prace nad nowymi regulacjami, np. 2011/0172 (COD)4, to olbrzymie wyzwania dla krajów członkowskich. W celu sprostania im UE przeznacza znaczne środki na projekty wspierające ich wdrażanie.
Projekt ChangeBest
Jednym z nich jest projekt ChangeBest, realizowany obecnie w ramach unijnego programu Intelligent Energy Europe. W jego ramach dokonano analizy rynku Usług Efektywności Energetycznej (EES – „Energy Efficiency Services”) w 18 kraja...