Ekologiczna energia – przyjazna człowiekowi i środowisku
W Mazowieckim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Warszawie Oddział Poświętne w Płońsku w dniach 8-9 grudnia 2005 r. odbyła się międzynarodowa konferencja „Ekologiczna energia – przyjazna człowiekowi i środowisku”. Została ona zorganizowana przy współpracy z Polskim Towarzystwem Biomasy POLBIOM. Honorowy patronat nad konferencją objęli minister rolnictwa i rozwoju wsi – Krzysztof Jurgiel oraz marszałek województwa mazowieckiego – Adam Struzik.
Konferencja ta była kolejnym, czwartym podejściem do masowej edukacji bioenergetycznej, podjętym przez ośrodek w Poświętnem. Tegoroczne spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród rolników i pracowników instytucji związanych z rolnictwem – wzięło w nim udział blisko 200 osób. Podczas konferencji wygłoszono 27 referatów, dotyczących stanu obecnego i przyszłości odnawialnych źródeł energii w Polsce i Europie, wpływu energetyki na zasoby środowiska oraz produkcji biopaliw płynnych i uprawy roślin energetycznych. Dyskutowano również na temat skutków środowiskowych zakładania wieloletnich plantacji energetycznych oraz kosztów ich likwidacji, rozwoju ciepłownictwa oraz finansowania inwestycji wykorzystujących odnawialne źródła energii.
Zarówno dyrektor Ośrodka, dr inż. Witold Rzepiński, jak i przewodniczący Polskiego Towarzystwa Biomasy, dr inż. Piotr Gradziuk, podkreślali, że produkcja surowców energetycznych staje się nowym wyzwaniem dla polskich rolników i szansą rozwoju obszarów wiejskich. Produkcja biomasy, a zwłaszcza zakładanie plantacji energetycznych, jest alternatywą dla tradycyjnej produkcji rolniczej.
Podkreślano, że świat staje w obliczu wielkiego kryzysu energetycznego. Zasoby naturalnych surowców energetycznych, takich jak węgiel kamienny i brunatny, gaz ziemny czy ropa naftowa, a nawet uran, przy współczesnym i przewidywanym wzrastającym poziomie ich zużycia są bardzo ograniczone. Jeśli w ciągu najbliższych 50 lat nie zmieni się energochłonność używanych przez nas sprzętów, zużycie energii zwiększy się dziesięciokrotnie. Niekoniecznie dbałość o ekologię, ale z pewnością wysokie rachunki za prąd i ciepłą wodę zmuszają do oszczędzania. To, że dzięki temu wygrywa przyroda, a zmniejsza się zanieczyszczenie środowiska, może tylko cieszyć. Miejmy nadzieję, że udział w konferencji był i pozostanie inspiracją dla samorządów lokalnych do podejmowania przez nie licznych inicjatyw w zakresie wykorzystania odnawialnych zasobów energii, natomiast dla inwestorów zachętą do aktywności gospodarczej w tym obszarze. Zagadnienia poruszane w Poświętnem winny uświadomić szerokiemu gronu odbiorców, że każdy człowiek – dziecko, młodzieniec, rolnik czy gospodyni wiejska – jest odpowiedzialny za obecny i przyszły stan środowiska naturalnego.