Modernizacja i rozbudowa przedwojennego budynku na warszawskim Mokotowie realizowana jest w oparciu o projekt wyłoniony w ogólnopolskim konkursie architektonicznym. Zgodnie z wytycznymi konkursu, zwycięski projekt posiada wiele ekologicznych rozwiązań. Ich oryginalnym dopełnieniem jest ogród umieszczony na elewacji budowli.
Bryła obiektu jest prosta, a jej oszczędną w detalach elewację można określić mianem modernistycznej. Powierzchnia budynku pełniącego funkcję biurową wynosi 1527 m2. Otoczony jest on zielenią, która w sposób naturalny wypełnia ekstensywnie zagospodarowaną działkę. Ekstensywne tereny zieleni stanowią zresztą cechę charakterystyczną tej części Warszawy i tak jak elewacja frontowa budynku podlegają ochronie konserwatorskiej. Warunki konkursu na przebudowę tej posesji, opracowane przez jej właściciela i inwestora – Fundację na rzecz Nauki Polskiej, zakładały stworzenie budynku ekologicznego nie tylko w zakresie konkretnych rozwiązań projektowych, ale i jego funkcjonowania oraz eksploatacji. Założenia te spełnia zwycięski projekt, którego autorami są architekci z pracowni FAAB z Warszawy: Adam Białobrzeski, Adam Figurski oraz Maria Messina.
EKO-MASZYNA
Głównym celem przebudowy obiektu w zakresie zapotrzebowania na media jest zmniejszenie ich zużycia oraz racjonalne gospodarowanie wodą, ściekami i energi...