„Budownictwo ekologiczne polega na wyborze zdrowych materiałów i budownictwie energooszczędnym, obejmuje również racjonalną eksploatację budynków. Budować ekologicznie to znaczy budować z poszanowaniem środowiska naturalnego i zdrowia ludzkiego. Pożądane są więc technologie czyste lub minimalnie zanieczyszczające przyrodę”1.
W niniejszym artykule zwraca się uwagę na możliwości wykorzystania do budownictwa gliny jako materiału wysoce energooszczędnego, zdrowego oraz prostego w utylizacji. Glina jest powszechnie występującym materiałem budowlanym, łatwo dostępnym i stosunkowo tanim w porównaniu do innych materiałów. Całkowite zużycie energii do zbudowania domu o powierzchni 100 m2, w zależności od technologii, przedstawia się następująco: technologia wielkopłytowa 180 tys. kWh, technologia tradycyjna 80 tys. kWh, a technologia ekologiczna 25 tys. kWh1. Znając te właściwości gliny, przy obecnych wymogach środowiska i konieczności zmniejszania ilości odpadów pojawia się możliwość wyboru już w momencie doboru projektu architektonicznego.
Można zdecydować się na dom budowany metodą tradycyjną i wybierać materiały powszechnie dostępne i znane, ale to wiąże się z kosztami, wysoką energochłonnością, pośrednio z zanieczyszczaniem środowiska, a po latach z problemem odpadów budowlanych. Bardzo mało jeszcze się mówi, myśli i pisze o alternatywie dla metody tradycyjnej. A przecież Polska jest jednym z niewielu krajów, gdzie są...