Już wiosna! Chociaż w kwietniu jeszcze od czasu do czasu mroziło i znienacka sypnęło śniegiem, to dni są już coraz dłuższe, słychać też wesołe, niecierpliwe świergoty ptaków. Przyroda budzi się do życia, a wraz z nią – i my. Nadchodzi pora na „nowe”.

Sprzątanie nadwiślańskiego brzegu.

Ludzie podświadomie wiedzą, że aby dobrze rozpocząć „nowe”, należy najpierw uporządkować „stare”. Dlatego wiosna to zwykle czas porządków po mijającej zimie. Przewietrzamy nasze domy, rozpoczynamy prace w ogrodach i na polach.
Ale pamiętajmy też o zrobieniu porządków z naszymi śmieciami poza „własnym podwórkiem”! Naturze po prostu to się od nas należy! 21 marca to początek kalendarzowej wiosny. Od pokoleń w szkołach w różny sposób obchodzony jest słynny Dzień Wagarowicza. Cóż… muszę powiedzieć zupełnie szczerze, że zdecydowanie nie pochwalam uciekania z lekcji!
Fundacja Nasza Ziemia miała za to zupełnie inną propozycję. Zachęcaliśmy uczniów do niby-wagarów, czyli „Ekologicznych wagarów” w formie wypraw „w przyrodę” pod opieką nauczycieli lub innych opiekunów. Zamiast chodzić bez celu, łamiąc zasady szkolne i narażając się na niebezpieczeństwo, można poszukać śladów wiosny i pomóc chronić przyrodę. Słowem – przyjemne z pożytecznym.
Tak właśnie zrobili uczniowie warszawskich gimnazjów nr 143 z Targówka i 46 z Woli. Zlokalizowane po przeciwnych stronach Wisły szkoły postanowiły w tym dniu posprzątać jej brzegi. Z okazji pierwszego dnia wiosny połączyła ich Wisła i wspólna idea, aby Królowa Polskich Rzek była czysta. Wszyscy, którzy wzięli udział we wspólnych wiosennych porządkach, zgodnie mówili, że jeśli wagarować, to tylko w szczytnym celu (oczywiście nasze „wagary” odbyły się z udziałem nauczycieli i wychowawców). Zebrane śmieci, po uprzednim posegregowaniu na szkło i tworzywa, zostały odebrane przez spółkę Sita, która każdego roku włącza się w akcję „Sprzątanie świata – Polska”. „Wagarowicze” zebrali kilkanaście worków odpadów: szkła kolorowego i bezbarwnego, plastików. Wszystkie zebrane „kwiatki” wyszły spod śniegu stopionego pierwszymi promieniami wiosennego słońca. Aby przywołać do nas utęsknioną wiosnę, uczniowie obdarowali warszawską Syrenkę bukietem żonkili.

Przebiśniegi czy przebiśmieci?
Wiosna to dobry czas na wycieczki i szukanie śladów „nowego” w przyrodzie. Proponujemy przy tej okazji zrobić w swojej okolicy zwiad, ile „starego” wyszło spod śniegu – szukajmy dzikich wysypisk śmieci. Zróbmy opis ich lokalizacji, ich ilości oraz czy uda się do nich dojechać samochodem lub traktorem. Warto także wziąć „w opiekę” miejsce po dzikim wysypisku. Taki sporządzony raport złóżmy do swojego Urzędu Gminy – ta informacja na pewno pomoże zaplanować oczyszczanie terenu. Przy okazji warto dowiedzieć się, kiedy gmina planuje sprzątanie, a same te działania np. sfotografować, ale nie po to, aby pilnować sprzątających, ale aby udokumentować skutek „doniesienia”.

Akcja sprzątania zakończona została przy pomniku Syrenki.

Zostań Strażnikiem Naszej Ziemi
Fundacja Nasza Ziemia zaprasza do uczestnictwa w Społecznej Sieci Monitoringu Środowiska. Zasady działania Sieci są bardzo proste: przy okazji swoich codziennych działań zwracajcie uwagę na to, czy i jak prowadzona jest w Waszej okolicy gospodarka odpadami, czy pojawiają się dzikie wysypiska lub inne niebezpieczeństwa dla środowiska i… informujcie o tym Wasze Urzędy Gmin.
Do Sieci zapraszamy klasy szkolne, koła przyrodnicze, turystyczne, wędkarskie i myśliwskie, drużyny harcerskie itp. Wszystkie szczegóły działania Sieci, formularz rejestracyjny i karta monitoringu można znaleźć na stronie www.naszaziemia.pl/siec. Pierwsze sto zgłoszonych grup zostanie uhonorowanych tegorocznymi plakatami z dedykacją i autografem Miry Stanisławskiej-Meysztowicz oraz wielorazowymi bawełnianymi torbami na zakupy. Oprócz znajdowania dzikich wysypisk i informowania o tym fakcie władz samorządowych warto od razu przyjrzeć się, czy i jak w Waszych miejscowościach prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów. Czy są zestawy pojemników na posegregowane odpady? Czy mają one prawidłowe kolory? Dla przypomnienia: pojemnik biały – na szkło bezbarwne, zielony – szkło kolorowe, niebieski – papier, a żółty – na tworzywa sztuczne i metal. Warto też kontrolować, czy pojemniki nie są przepełnione, czyli czy są odpowiednio często opróżniane. O Waszych spostrzeżeniach poinformujcie Urząd Gminy. Taka informacja na pewno będzie cenna dla Waszych urzędników, będzie mocnym sygnałem, świadczącym o Waszym zainteresowaniu tym ważnym tematem.

Dominik Dobrowolski
Fundacja Nasza Ziemia, Warszawa