Artykuł ten został zainspirowany wnioskami nasuwającymi się po pierwszym roku prowadzenia projektu „Szkolenie kadry przedsiębiorstw recyklingu wyrobów powszechnego użytku, szczególnie samochodów”. W szkoleniach tych wzięło udział, w okresie od maja 2005 r. do marca br., ponad 200 przedstawicieli przedsiębiorstw zainteresowanych szeroko rozumianym recyklingiem pojazdów.

Projekt pod nadzorem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości realizował Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów w Warszawie w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego „Rozwój Zasobów Ludzkich” Działanie 2.3, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Większość uczestniczących w szkoleniach firm prowadzi już działalność związaną z recyklingiem pojazdów, ale znaczna ich liczba dopiero zamierza rozpocząć prowadzenie stacji demontażu. Pewną część słuchaczy stanowili przedstawiciele przedsiębiorstw, które są powiązane z recyklingiem pojazdów, ponieważ np. zajmują się gospodarowaniem odpadów powstałych przy procesie demontażu pojazdów.
Jako że w okresie prowadzenia projektu weszła w życie ustawa z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, 30 czerwca ub.r. anulowano ważne dotychczas pozwolenia na prowadzenie stacji demontażu. Instytut miał stały kontakt z wieloma przedsiębiorcami i ich problemami wynikającymi z dostosowywania się do wymagań nowej sytuacji prawnej. Należy stwierdzić, że wdrożenie ustawy, która m.in. precy...