Ekonomiczne aspekty produkcji pelet z surowców roślinnych
Biomasa jako paliwo odnawialne, w porównaniu węgla kamiennego czy oleju opałowego, pod względem właściwości fizykochemicznych jest paliwem trudnym. Związane jest to m.in. ze zbyt małą gęstością biomasy, co utrudnia transport, magazynowanie i dozowanie do kotłów. Ponadto szeroki przedział jej wilgotności (od kilku do nawet 60%) oraz niska wartość opałowa na jednostkę objętości powodują utrudnienia w dystrybucji biomasy w postaci pierwotnej.
W związku z powyższym coraz więcej uwagi poświęca się tematyce ujednolicania odnawialnego paliwa opartego o biomasę stałą poprzez jej brykietowanie czy też poddawanie jej procesowi peletyzacji. Dzięki kompaktowaniu biomasy zwiększa się jej gęstość, zmniejsza się zawartość wody i podnosi się koncentrację energii w jednostce objętości tego biopaliwa.
Peletyzacja biomasy
Proces peletyzacji polega na suszeniu, mieleniu i prasowaniu biomasy, a następnie na jej schładzaniu, ważeniu oraz pakowaniu lub składowaniu luzem. Proces ten składa się więc z kilku etapów, w których wykorzystywane są różnego rodzaju urządzenia. Linie do peletyzacji mogą mieć różne wydajności, co wpływa na koszt produkcji pelet. Również rodzaj i cena surowca użyteg...