Eksperci o deficycie w systemach gospodarki odpadami
Jak wynika z danych Krajowej Rady RIO, samorządowe systemy gospodarki odpadami zamknęły 2024 rok rekordowym deficytem w wysokości 1,1 mld zł. Sytuacja ta w części finał swój znajdzie w kolejnej fali podwyżek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Oznacza to, że mieszkańcy zapłacą więcej.
W lipcowym wydaniu „Przeglądu Komunalnego” ekspert rynku odpadowego i wykładowca SGH, Edwin Górnicki, w tekście pt. „Odpady szerzą deficyt” pisał m.in., że rosnące deficyty w gospodarce odpadami komunalnymi zagrażają programom inwestycyjnym zarówno dużych miast, jak i małych gmin. Przybywa samorządów upatrujących w uszczelnianiu opłat panaceum na deficyt w tym segmencie. Czy jednak taka strategia bilansuje koszty i wpływy z opłat lokalnej gospodarki odpadami komunalnymi (GOK)?
Szukając odpowiedzi na to pytanie, Górnicki dokonuje przeglądu różnych form uszczelniania systemu i ratowania budżetów samorządowych systemów gospodarki odpadami.
Poniżej prezentujemy opinie kolejnych ekspertów na temat deficytów w budżetach GOK.
Opracował: Z.M.
In house zabija konkurencyjność
Karol Wójcik
przewodniczący Rady Programowej Izby Branży Komunalnej
Wobec rosnących kosztów w gospodarce odpadami, które przekładają się na portfele mieszkańców, pojawiają się rozmaite diagnozy i recepty z tym zwią...