Elektrownie słoneczne
Elektrownie słoneczne
Przetwarzanie energii słonecznej na inne użyteczne rodzaje energii nieustannie jest ważnym zadaniem dla naukowców, techników i technologów.
Szczególne wyzwania w tej dziedzinie stanowią uzyskanie wysokiej wydajności procesów, kompatybilność wytworzonej energii z istniejącymi systemami odbioru i przesyłu energii, przyjazność procesów przetwarzania energii dla środowiska oraz niskie koszty. Dla współczesnej cywilizacji kluczowe znaczenie ma energia elektryczna, więc przetwarzanie na nią energii słonecznej jest zadaniem priorytetowym.
Dokonuje się tego dzięki procesom bezpośrednim i pośrednim. W ramach tych pierwszych stosuje się rozwiązania fotowoltaiczne, fotoelektryczne oraz termoelektryczne. Szeroko znane jest wykorzystanie zjawiska fotoelektrycznego do wytwarzania energii elektrycznej z energii słonecznej. Na tej bazie zbudowano szereg mniejszych, większych, a nawet bardzo dużych źródeł energii elektrycznej. Elektrownie słoneczne bazujące na zjawiskach fotowoltaicznych nie będą przedmiotem zainteresowania w tym artykule.
Intencją autorów jest przybliżenie istoty działania elektrowni słonecznych opartych na pośrednich systemach przetwarzania energii słonecznej na energię elektryczną, a w szczególności na systemach termicznych. Wytwarzają one energię elektryczną w wyniku podgrzania przez promieniowanie słonecznego wybranego czynnika roboczego (np. oleju, wody, met...