W gronie inwestorów coraz częściej mówi się o konieczności zmian w prawie administracyjnym i podatkowym w celu zapewnienia rozwoju i sprawnego uruchamiania kolejnych elektrowni wiatrowych. Inwestorzy wciąż bowiem natrafiają na bariery.

To, że prawo nie nadąża za rzeczywistością, następuje, gdy nowe gałęzie gospodarki lub branże wprowadzają kolejne produkty czy usługi na rynek. Podobnie jest z polską energetyką odnawialną. Prawo, które nie sprzyja tworzeniu nowoczesnych źródeł energii, prowadzi do zaniechania inwestycji lub w najlepszym przypadku do wysoce kosztownego i długotrwałego procesu inwestycyjnego. Sytuacja taka nie pomaga w przyciąganiu kapitału inwestycyjnego. Im dłuższy i droższy proces dostosowywania prawa do zmieniających się realiów, tym gorzej dla gospodarki. O tym, że złe czy nieprecyzyjne prawo ma negatywny wpływ na wiele czynników ekonomicznych, nie trzeba nikogo przekonywać.
 
Sześć przykładów
Oto sześć konkretnych przykładów zapisów w prawie, z jakimi spotyka się osoba (przedsiębiorca) inwestująca w elektrownie wiatrowe w Polsce, które powodują, że w Polsce elektrownie wiatrowe nie mogą powstać. Czy prawo w tych przypadkach należy zmienić? Autor przedstawiając kolejne bariery, podał również propozycje zmiany konkretnego aktu prawnego.
  • Bezwzględne opłaty za odrolnianie grunt&oacu...