Seminarium pt. ?Ogrody na ścianach i dachach jako element systemu przyrodniczego miasta?, zorganizowane przez Oddział Warszawski Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa we współpracy z koordynatorem projektu ?Zamień szare na zielone. Dachy i ściany zielone w Niemczech jako przykład najlepszych praktyk? (realizowany przy wsparciu finansowym UE) odbyło się 12 marca br. w Warszawie.

Wzięło w nim udział 85 słuchaczy oraz kilkunastu gości ? przedstawicieli zaproszonych środowisk branżowych. Spotkanie poprowadziła Bogna Jagielska, prezes warszawskiego oddziału SITO.

Podczas pierwszej prelekcji, arch. kraj. Cezary Podgórski podzielił się ze słuchaczami szczegółowymi uwagami na temat przebiegu i specyfiki procesu budowlanego ? od fazy projektowania do realizacji inwestycji, które zebrał w toku pracy przy wykonaniu ponad 50 ogrodów wertykalnych w całej Polsce od 2007 r.

Uczestnicy z zainteresowaniem wysłuchali prezentacji dr. inż. Piotra Czuchaja z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, w takcie której przedstawił pierwsze wyniki badań i obserwacji roślin ozdobnych uprawianych na ścianie zielonej w systemie Pixel Garden w warunkach polskiego klimatu. Badania te prowadzone są od niedawna, jednak już po pierwszym sezonie udało się zaobserwować kilka gatunków i odmian, które obiecująco reagują na przemarzanie, wiatr i niesprzyjającą aurę w eksperymentalnym ogrodzie wertykalnym w Poznaniu.

Nowoczesne podejście do projektowania ogrodów wertykalnych zewnętrznych zaprezentowała dr inż. Kinga Zinowiec-Cieplik z Politechniki Warszawskiej. Szeroko omówiła ona możliwości zastosowania zieleni w tkance architektonicznej ? począwszy od ogrodów wertykalnych, elewacji z pnączy i roślin w fantazyjnych pojemnikach, po idee budownictwa organicznego pod hasłem ?budynki jak drzewa, miasta jak lasy? oraz futurystyczne wizje dynamicznych układów urbanistycznych łączących twardą i zgeometryzowaną tkankę miejską z ?miękkim? krajobrazem roślinnym, tworzone z użyciem modelowania komputerowego i zaawansowanych technologii pozyskiwania energii i wody ze źródeł odnawialnych.

Ostatnie wystąpienie ?Ogrody na dachach ? moda czy konieczność?? poprowadziły Barbara Siedlicka z Uniwersytetu Warszawskiego, dr inż. Anna Baryła z SGGW oraz dr Jolanta Kijowska z PWSZ im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. Autorki przedstawiły zalety dachów zielonych w kontekście planowania urbanistycznego, poświęcając szczególną uwagę ich roli jako elementu zintegrowanych systemów zagospodarowania wód opadowych. Wielofunkcyjność i atrakcyjna forma dachów zielonych umożliwia nie tylko świadome planowanie przestrzeni miejskiej, ale również dzięki nowoczesnym narzędziom pomiarowym (zdjęcia satelitarne, w podczerwieni) pozwala na wymierną ocenę efektów ich stosowania, co autorki przedstawiły na przykładach własnych badań przeprowadzonych w Warszawie i Poznaniu.

Po zakończeniu części konferencyjnej uczestnicy seminarium wzięli udział we wspólnym zwiedzaniu dachów zielonych Uniwersytetu Warszawskiego.