Hasło „wypoczynek” każdemu kojarzy się inaczej. Zależy to od wielu czynników, m.in. od wieku, aktualnej sprawności fizycznej czy indywidualnych preferencji dotyczących ogólnej aktywności. Niemniej większości osób słowo to przywodzi na myśl siadanie.
 
Na czym więc usiąść i odpocząć? Jeśli jest to miejsce publiczne, najlepszym rozwiązaniem będzie ławka. Jednak z doświadczenia wiemy, że ławki mogą być różne. Najczęściej zauważamy ich niewygodę (wygodna nie zwraca szczególnej uwagi) oraz urodę (nierzadko jej brak). Ale co zrobić, aby ogólnodostępna ławka miała jak najmniej wad?
 
Wygoda
Najważniejsze kryteria oceniające wygodę miejsca do siedzenia to łatwość siadania i wstawania. Nie należy „klapnąć” na siedzisko, ale nie można też wspinać się na nie. Najlepiej jest, gdy zaczyna się ono mniej więcej na wysokości kolan. Ten parametr naturalnie okazuje się różny dla poszczególnych osób z uwagi na ich wzrost. Przyjęto zatem, że optymalna wysokość siedziska to 45-50 cm. Dla większości użytkowników jest to odpowiedni wymiar. Równie ważna cecha to szerokość miejsca do siedzenia. Na zbyt wąskim siedzisku można tylko przysiąść w niezbyt wygodnej pozycji, natomiast zbyt głębokie uniemożliwia oparcie się lub zmusza do siedzenia z wyprostowanymi kolanami. Siedzisko o szerokości 2...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?