Przestrzeń rekreacyjna związana jest z różnorodnymi formami działalności podejmowanymi poza obowiązkami zawodowymi, społecznymi, domowymi i nauką. Przeznaczona jest dla odpoczynku, rozrywki i rozwoju własnych zainteresowań. Aspekty te powinny być brane pod uwagę przy konstruowaniu warstw jej oświetlenia.
 
Oświetlenie przestrzeni rekreacyjnej nie może koncentrować się jedynie na umożliwieniu poruszania się po niej. Wskazane jest by rodziło wartość dodaną, np. przeżycia estetyczne. Odbiór obrazu wizualnego można przyrównać do czytania opowiadania składającego się ze zdarzeń plastycznych. W przypadku nocnej sceny wizualnejkanwą tej opowieści staje się sztuczne światło, ono prowadzi nasz wzrok poprzez elementy obserwowanej sceny. Opowieść jest dodatkowo trójwymiarowa i dynamiczna. Odbiorca zwykle nie pozostaje w jednym miejscu, przemieszcza się, tym samym zmieniają się punkty obserwacji oświetlonych przestrzeni.
 
Warstwy oświetleniowe
Projektując oświetlenie przestrzeni, dzielimy je na dwie podstawowe warstwy oświetleniowe: użytkową i iluminacyjną. Jednym z głównych zadańtej pierwszej jest zapewnienie bezpieczeństwa przemieszczania się oraz ułatwienie znalezienia punktów wejść i wyjść. Światło umożliwia zapoznanie się z ukształtowaniem nawierzchni, nadaje kierunek naszemu ruchowi. Zadania użytkowej warstwy oświetleniowej mogą być ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?