Woda na miarę złota – tak w skrócie – można określić politykę władz na Dalekim Wschodzie, gdzie z myślą o przyszłych pokoleniach już teraz tworzy się nowoczesne rozwiązania w architekturze krajobrazu, biorąc pod uwagę zasoby wody.
 
Zespół Atelier Dreiseitl poruszał kwestie związane z zasobami wody oraz społeczne aspekty regionu stwarzającego nową infrastrukturę dla wody, która korzystnie będzie oddziaływać na przyszłe pokolenia. Użytkowanie wody w Tianjin, ale i również w całych Chinach zwiększyło się pięciokrotnie od 1949 r. Przyczyniło się do tego również prawie 30 lat dwucyfrowego wzrostu gospodarczego i migracja 100 mln mieszkańców ze wsi do miast. Jeśli obecny problem niedoboru wody, jej zanieczyszczenia i braku zapasów nie zostanie rozwiązany, to Bank Światowy już teraz zapowiada, że przed 2020 r. wyłącznie z powodu stresu wywołanego brakiem wody będziemy mieli do czynienia z 30 mln uchodźców środowiskowych w samej Azji, wliczając w to Chiny i Singapur.
Singapur jest pionierem w zapobieganiu i wyznaczeniu priorytetów w zakresie miejskiej wody i trwałych problemów. Biorąc pod uwagę 3,8 mln mieszkańców, warto zaznaczyć, że Singapur ma bardzo rozwiniętą miejską sieć wodociągową – wszystkie gospodarstwa domowe podłączone są do kanalizacji. Ponadto miasto ma duży zakład przeróbki ścieków, a jego ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?