Hasło „wypoczynek” każdemu kojarzy się inaczej. Zależy to od wielu czynników, m.in. od wieku, aktualnej sprawności fizycznej czy indywidualnych preferencji dotyczących ogólnej aktywności. Niemniej większości osób słowo to przywodzi na myśl siadanie.
 
Na czym więc usiąść i odpocząć? Jeśli jest to miejsce publiczne, najlepszym rozwiązaniem będzie ławka. Jednak z doświadczenia wiemy, że ławki mogą być różne. Najczęściej zauważamy ich niewygodę (wygodna nie zwraca szczególnej uwagi) oraz urodę (nierzadko jej brak). Ale co zrobić, aby ogólnodostępna ławka miała jak najmniej wad?
 
Wygoda
Najważniejsze kryteria oceniające wygodę miejsca do siedzenia to łatwość siadania i wstawania. Nie należy „klapnąć” na siedzisko, ale nie można też wspinać się na nie. Najlepiej jest, gdy zaczyna się ono mniej więcej na wysokości kolan. Ten parametr naturalnie okazuje się różny dla poszczególnych osób z uwagi na ich wzrost. Przyjęto zatem, że optymalna wysokość siedziska to 45-50 cm. Dla większości użytkowników jest to odpowiedni wymiar. Równie ważna cecha to szerokość miejsca do siedzenia. Na zbyt wąskim siedzisku można tylko przysiąść w niezbyt wygodnej pozycji, natomiast zbyt głębokie uniemożliwia oparcie się lub zmusza do siedzenia z wyprostowanymi kolanami. Siedzisko o szerokości 28-32 cm pozwala na zajęcie wygodnej pozycji. Poczuciu relaksu sprzyja komfort siedzenia. Potrzebne do tego są oparcie i podłokietniki. Gdy ich nie ma, użytkownik zaczyna się garbić, podpierać, w wyniku czego może być odczuwane zmęczenie mięśni. Oparcie nie powinno być pionowe, lecz pochylone pod małym kątem (ok.10°) względem siedziska. Użytkownik znajduje się wtedy w relaksującej pozycji. Wygodzie dodatkowo sprzyja lekki spadek powierzchni siedziska w stronę oparcia. Niekiedy spotyka się rozwiązania odwrotne, w których siedzący ma wrażenie zsuwania się. Wtedy jednak napięcie mięśni utrzymujących ciało w pozycji siedzącej niweczy odpoczynek.Nie tylko ławki mogą służyć do siedzenia w miejscach publicznych. W Niemczech często można skorzystać w parkach z rozstawionych tam leżaków. Może nie jest to sprzęt dla osób mniej sprawnych, ale i tak wypoczynek na nich jest fantastycznym przeżyciem. Pewnie także u nas na terenach zamkniętych tego typu rozwiązania odniosłyby spory sukces, zwłaszcza od chwili, gdy można biwakować w parkach.
 
Pory roku
W naszym klimacie warunki pogodowe są bardzo różne w kolejnych porach roku. W każdej z nich ławka musi spełniać swą funkcję, a nie jest to takie proste. W porach przejściowych (wiosna, jesień) najważniejsze okazuje się to, aby na siedzisku ławki nie zostawała woda. Jej odprowadzeniu będą sprzyjać dwa rozwiązania związane z nachyleniem oraz ażurowością powierzchni. Największą popularnością cieszą się ławki z sied...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?