Żłobek do termomodernizacji

Za 192 837,54 zł brutto Zakład Murarski Zdzisław Kowasz z Blachowni (woj. śląskie) dokona termomodernizacji Żłobka Miejskiego w Oleśnie (woj. opolskie) z zastosowaniem technologii odnawialnych źródeł energii. Prace będą obejmowały instalację systemu solarnego. Wchodzące w jego skład cztery kolektory słoneczne próżniowe o łącznej powierzchni absorbera 8 m2 zostaną zainstalowane na dachu budynku. Zestaw będzie wspomagać przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Tym samym energia elektryczna zostanie zastąpiona energią pozyskiwaną przez system solarny. Oprócz tego zakres robót związanych z termomodernizacją obiektu obejmie wykonanie docieplenia ścian oraz stropodachu, dwukrotne pokrycie dachu papą termozgrzewalną, nałożenie i malowanie tynków zewnętrznych, wymianę instalacji odgromowej, obróbkę blacharską, remont kominów oraz wymianę drzwi i wiatrołapu.

Słoneczna elektrownia

W gminie Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie) powstanie elektrownia fotowoltaiczna. Jej budową, za 2 777 399,04 zł brutto, zajmie się czeska firma Solartec. Powierzchnia terenu zajętego przez planowane przedsięwzięcie wyniesie ok. 3500 m2, natomiast obszar aktywnych paneli fotowoltaicznych wyniesie ok. 3200 m2. Inwestycja powstanie na działkach nr 156/14 i 156/8 w miejscowości Polska Wieś na terenie oczyszczalni ścieków. System ogniw fotowoltaicznych (2000 szt. modułów fotowoltaicznych o mocy nominalnej 250 Wp każdy) i łącznej mocy 0,5 MW w ciągu roku pozwoli na wyprodukowanie ok. 476 MWh energii elektrycznej. Studium wykonalności projektu przewiduje wyprodukowanie energii elektrycznej na następujących poziomach: w 2014 r. nie mniej niż 94 MWh, w 2015 r. nie mniej niż 465 MWh, w 2016 r. nie mniej niż 461 MWh, w 2017 r. nie mniej niż 456 MWh, w 2018 r. nie mniej niż 451 MWh i w 2019 r. nie mniej niż 446 MWh. Wyprodukowana w ten sposób energia będzie odsprzedawana zakładowi energetycznemu.

Ledowe osiedle

Drogowe oświetlenie solarne w Lubartowie (woj. lubelskie) na terenie spółdzielni mieszkaniowej zbuduje za 56 844,45 zł brutto firma MODERN HST M.P. Prytulak z miejscowości Żerań Duży (woj. mazowieckie). Na trzech osiedlach mieszkaniowych stanie łącznie trzynaście kompletów lamp solarnych. Cztery z nich zlokalizowane zostaną na terenie os. Powstańców Warszawy Zacisze, sześć kompletów na obszarze os. 3 Maja i trzy komplety w obrębie os. Cicha. Latarnie o wysokości 4 m będą wyposażone w oprawy oświetleniowe LED. Moc jednego zamontowanego panelu fotowoltaicznego o wymiarach 771x665x30 mm wyniesie 60 W. Źródłem zasilania każdej lampy ma być akumulator typu żelowego 65 Ah.

Laboratorium z OZE

W realizację projektu pod nazwą ?Zapal się do zawodu ? zawodowo w powiecie lęborskim? włączy się, za blisko 33 000 zł brutto, firma OK.Pl z Sopotu. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, priorytet IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, działania 9.2. Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. OK.Pl zrealizuje zamówienie polegające na dostawie, instalacji i uruchomieniu fabrycznie nowego, profesjonalnego wyposażenia do pracowni elektroenergetyki odnawialnej, mieszczącej się w Zespole Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku (woj. pomorskie). Sprzęt umożliwi realizację w nowoczesny sposób zajęć pod kątem aktualnego i przyszłego rynku pracy. Firma dostarczy symulator układów solarnych. Zestaw pozwoli poznać w skali laboratoryjnej budowę, zasady działania i właściwości ogniwa fotowoltaicznego i przeprowadzić analizę właściwości poszczególnych jego elementów. Umożliwi też zdobycie wiedzy na temat podstawowych praw fizyki, związanych z fotowoltaiką. Firma zaopatrzy również szkołę w symulator turbiny wiatrowej. Pozwoli to zaznajomić się z tymi turbinami oraz zademonstruje najważniejsze zagadnienia związane z wytwarzaniem i wykorzystywaniem energii wiatrowej. Zestaw dydaktyczny z ogniwem fotowoltaicznym, turbiną wiatrową i ogniwem paliwowym dostarczonym przez OK.PL umożliwi prowadzenie zajęć i szkoleń z zakresu ogniw paliwowych oraz pozyskiwania energii słonecznej oraz poznanie wszystkich tych urządzeń.

Gimnazjum z pompą

Przedsiębiorstwo GRAMET z Lubonia (woj. wielkopolskie) za 320 364,57 zł dokona modernizacji kotłowni. Zadanie polega na instalacji urządzeń grzewczych z wykorzystaniem energii odnawialnej w Gimnazjum im. L. Stępczaka w Sławie (woj. lubuskie). Zamontowana zostanie pompa ciepła powietrze/woda o minimalnej mocy 92 kW. Urządzenie pozwoli na pokrycie zapotrzebowanie na ciepło w budynku. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Modernizacja szkoły

Firma BIG-BUD z miejscowości Laszki (woj. podkarpackie) dokona termomodernizacji obiektów Zespołu Szkół w Pawłosiowie (woj. podkarpackie). W celu realizacji przedsięwzięcia przedsiębiorstwo za 1 139 000 brutto zamontuje system solarny, składający się z 18 kolektorów słonecznych. Instalacja będzie współpracować z istniejącym systemem centralnego ogrzewania i posłuży do podgrzewania ciepłej wody. Oprócz tego inwestycja 
obejmie wymianę okien i drzwi szkoły, sali gimnastycznej oraz łącznika, ocieplenie stropodachów, docieplenie kominów, ocieplenie ścian oraz modernizację instalacji centralnego ogrzewania.

Na podstawie www.olesno.pl, www.bip.zwik.mragowo.pl, www.smlubartow.pl, www.powiat.leborski.samorzady.pl, www.wrota.lubuskie.pl, www.pawlosiow.itl.pl opracowała Marta Siatka.